Собствен сайт или наета платформа?
Когато говорим за онлайн присъствието на даден бизнес, то винаги е под формата на някакъв вид маркетинг. Първото впечатление винаги е важно. Затова е от огромно значение как презентирате продуктите или услугите си онлайн. Това важи както за еднократните продажби, така и за завръщащите се клиенти. Не мислете единствено за моментните си продажби. Дългосрочните планове са от съществено значение, когато става въпрос за Вашето онлайн присъствие и действията, които предприемате днес, могат да окажат сериозно влияние върху бизнеса Ви след време.
Ако сте се замисляли за собствен онлайн магазин, сте се сблъскали с дилемата да избирате между това да имате собствен професионален сайт или готов „нает“ магазин от порядъка на SummerCart, GombaShop, CloudCart, Seliton, Sellavi, Shopify, Wix, Squarespace, Etsy и много други. Ако вече сте закупили домейн или хостинг, е твърде възможно хостинг платформата Ви да предлага готов „билдър“ на сайтове.
Макар и наетите сайтове да изглеждат примамливи и лесни в началото, те крият доста неудобства, за които вероятно почти никой не се замисля.
Какво означава „наета“ платформа и защо я наричаме именно така? Системите, които изброихме по-горе, изискват да си направите профил, да зададете име на сайта си и да започнете да го попълвате с информация. Стандартно заплащате определена сума на месечна или годишна база и това е всичко. Звучи доста атрактивно, нали? Всъщност, наетите платформи са именно това. Дори да вложите стотици часове труд във Вашия страхотен онлайн магазин, Вие нямате собственост върху него. Зависими сте от платформата, която сте избрали, от това дали ще си заплатите „наема“ за следващия период и ако не го направите, губите абсолютно целия си прогрес. Вероятно почти всеки е попадал на съобщението „този онлайн магазин не е заплатил таксата си“ и съответно, магазинът не работи.
В повечето случаи, наетите магазини предлагат изключително ниски наемни „такси“. Разбира се, това е добре дошло за стартиращ бизнес, но замисляте ли се каква сума ще заплатите, ако онлайн магазинът Ви се разрасне (на което със сигурно се надявате) и трябва да плащате въпросния наем в продължение на 10 години?
Вероятно вече сте се досетили, но наетите платформи не позволяват достъп до своите файлове, поради което и не можете просто да архивирате сайта си и да го възобновите след време, а губите всичко, ако не заплатите. Това също така означава, че имате лимитирана възможност да правите визуални промени по сайта си. Често използвате готови шаблони, които в голяма степен изглеждат като всеки друг сайт на същата платформа. В такъв случай официалната онлайн презентация на бизнеса Ви ще изглежда не по-различно от страница във Facebook или профил в mobile.bg…
Някои платформи Ви ограничават в броя продукти или страници, които имате. Това обикновено е обвързано с хостинг пространството, което Ви отделят и ресурсите, които са включени в наема на услугата. Навярно не бихте желали да плащате повече само, защото предлагате повече на брой артикули.
Някои платформи Ви вземат комисионна за всяка регистрирана продажба, което означава, че губите дори от печалбата си.
Докато наетите платформи представляват примамлива алтернатива за стартиране на бизнес, те далеч не предлагат функционалността и удобството на това да имате свой собствен, професионален сайт или онлайн магазин. Какво се случва, ако все пак сте започнали бизнеса си по подобен начин и впоследствие решите да преминете на следващото ниво? Тъй като наетите платформи не позволяват достъп до файловете и базата данни, няма автоматично прехвърляне от тях към професионален сайт. Това би струвало значително по-скъпо, защото за да запазите позиционирането си в Google и останалите търсещи машини, Вашият сайт трябва да има абсолютно същата структура.
Макар и да изглежда страшно на пръв поглед, да имате собствен професионален сайт или онлайн магазин е началната стъпка към позиционирането на Вашия бизнес в интернет пространството. Когато имате професионален сайт, Вие можете да навигирате начина, по който посетителите ще сърфират в него. Можете да ги насочвате към конкретни елементи, да наблегнете на важните неща.
Вероятно най-важният елемент се крие в това, че собственият сайт няма никакви скрити такси освен хостинг услугата, която заплащате за него. По този начин можете да планирате фирмения си бюджет, да знаете разходите си и да изберете правилната рекламна стратегия, за да увеличите продажбите си. Ако решите да добавите нова дейност или нова категория в продуктите на сайта си, това става за минути и без никакви допълнителни такси и утежнения.
Професионалният сайт изисква повече усилия от Ваша страна (или за партниращата фирма, която го поддържа за Вас), но това е защото имате възможност да избирате много опции и екстри към него. Дори SEO позицията на сайта Ви може да бъде подобрена с помощта на допълнителни трикове и познания.
Можете да добавите много допълнителни екстри към Вашия професионален сайт. Комбинирайки новинарски бюлетин с бонус за добре дошли и сезонни промоции, Вие можете да поддържате интереса на клиентите си и да ги провокирате да Ви препоръчват. Вашият бизнес е във Вашите ръце, а ако имате нужда от партньор за изграждането, менажирането и рекламата на Вашия бъдещ сайт, можете да се доверите на нашите експерти от Creative Idea. Свържете се с нас още днес, за да започнете изграждането на своя собствен сайт.
Creative Idea
ул. "Трапезица" №50
7700, гр. Търговище
България
Телефон: +359 897 25 28 99
Email: contact@creative-idea.eu
Creative Idea предлага изграждане на уеб сайтове, SEO оптимизация, реклама, ребрандиране/освежаване на сайтове, физическа реклама, печат и дизайн. Менажиране на социални профили и кампании, цялостен бизнес брандинг, наемане на рекламни лица и инфлуенсъри. Готови пакетни услуги за сайтове и поддръжка.